Aircraft N4256K Data
2
aircraft records found
N4256K
Fairchild M-62A, c/n T42-1747
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | M-62A Search all Fairchild M-62A |
| Construction Number (C/N) | T42-1747 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4256K |
| Mode S (ICAO24) Code | A51166 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1991-06-21 |
| Air Worthiness Test | 1945-08-22 |
| Last Action Taken | 2006-12-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Beaverton, OR 97006 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4256K
Agusta A-109A Hirundo, c/n 7205
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | A-109A Hirundo Search all Agusta A-109A Hirundo |
| Construction Number (C/N) | 7205 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
| Also Registered As |
N23RX
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4256K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |