Aircraft N425A Data
2
aircraft records found
N425A
2000 Lancair 320, c/n 1 (N425A)
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | 320 Search all Lancair 320 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 1 (N425A) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N425A |
| Mode S (ICAO24) Code | A50E32 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-07-31 |
| Air Worthiness Test | 2001-03-28 |
| Last Action Taken | 2008-07-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hurst, TX 76053 United States |
| Region | Southwestern |
N425A
1968 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 039
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 039 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511-8 |
Aircraft
| Registration Number | N425A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | Meridian Oil Incorporated |
| Address |
, United States |