Aircraft N425AN Data
2
aircraft records found
N425AN
2020 Airbus A321-253NX, c/n 10184
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A321-253NX Search all Airbus A321-253NX |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 10184 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 196 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFMI Leap 1A |
Aircraft
| Registration Number | N425AN |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 2020-10-16 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
Dallas, TX United States |
N425AN
1991 Boeing 737-53A, c/n 25425
Latest photos of N425AN
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-53A Search all Boeing 737-53A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 25425 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 120 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3B1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N425AN |
| Mode S (ICAO24) Code | A50E3F |
| Certification Issued | 2006-08-22 |
| Last Action Taken | 2006-08-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-08-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AWMS I STATUTORY TRUST |
| Address |
One West St Ste 100-5 New York, NY 10004 United States |
User contributed data
| Max Zero Fuel Weight | 102,500LBS, 46,493KG (by John J. Boling on 2007-02-13 05:00:00) |
| Max Landing Weight | 110,000 lbs, 49,895KG (by John J. Boling on 2007-02-13 05:00:00) |
| Max Landing Weight | 110,000LBS (by John J. Boling on 2007-02-13 05:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 5311 USG (by John J. Boling on 2007-02-13 05:00:00) |
| Model | Boeing 737-53A (by John J. Boling on 2007-02-17 05:00:00) |
| Model | 737-53A (by John J. Boling on 2007-02-17 05:00:00) |