Aircraft N425K Data
2
aircraft records found
N425K
1979 Piper PA-28RT-201T Turbo, c/n 28R-7931243
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28RT-201T Turbo Search all Piper PA-28RT-201T Turbo |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28R-7931243 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-360-FB |
| Also Registered As |
D-EKIM
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N425K |
| Mode S (ICAO24) Code | A50F13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | Plane Fun Inc, Trustee |
| Address |
Snellvile, GA 30078 United States |
N425K
1967 Beech B90, c/n LJ-318
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B90 Search all Beech B90 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LJ-318 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N425K |
| Mode S (ICAO24) Code | A50F13 |
| Certification Class | Multiple |
| Certification Issued | 1998-05-04 |
| Air Worthiness Test | 1995-09-21 |
| Last Action Taken | 2003-05-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-16 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | MIDDLE GEORGIA TECHNICAL COLLEGE |
| Address |
Warner Robins, GA 310882729 United States |