Aircraft N4274K Data
2
aircraft records found
N4274K
1999 Maule M-7-260C, c/n 30008C
Latest photos of N4274K
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-7-260C Search all Maule M-7-260C |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 30008C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4274K |
| Mode S (ICAO24) Code | A5188E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-01-07 |
| Air Worthiness Test | 1999-05-25 |
| Last Action Taken | 2010-01-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Walker Stuart Wayne Trustee |
| Address |
Gunnison, MS 38746 United States |
| Region | Southwestern |
N4274K
Raven S55A, c/n S55A983
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S55A Search all Raven S55A |
| Construction Number (C/N) | S55A983 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4274K |
| Mode S (ICAO24) Code | A5188E |
| Certification Issued | 1985-01-14 |
| Last Action Taken | 1992-10-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HORIZONS BALLOON TEAM INC |
| Address |
Gilbertsville, PA 19525 |