Aircraft N4284V Data
3
aircraft records found
N4284V
1998 Keuthan Buccaneer II B2B-582, c/n 167444762
Airframe Info
| Manufacturer | Keuthan |
| Model | Buccaneer II B2B-582 Search all Keuthan Buccaneer II B2B-582 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 167444762 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N4284V |
| Mode S (ICAO24) Code | A51C4F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-01-08 |
| Air Worthiness Test | 1998-02-21 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-07-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Orlando, FL 328392838 United States |
N4284V
Mitsubishi MU-2B-25, c/n 270
Airframe Info
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Model | MU-2B-25 Search all Mitsubishi MU-2B-25 |
| Construction Number (C/N) | 270 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4284V |
| Mode S (ICAO24) Code | A51C4F |
| Certification Issued | 1995-03-08 |
| Last Action Taken | 1995-03-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-05-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BUSH FIELD AIRCRAFT CO |
| Address |
Augusta, GA 30906 |
N4284V
Christen Pitts S-2B, c/n 5208
Airframe Info
| Manufacturer | Christen |
| Model | Pitts S-2B Search all Christen Pitts S-2B |
| Construction Number (C/N) | 5208 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4284V |
| Mode S (ICAO24) Code | A51C4F |
| Certification Issued | 1991-06-24 |
| Last Action Taken | 1991-06-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-06-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | POMPANO AIR CENTER INC |
| Address |
Pompano Beach, FL 33060 |