Aircraft N4293K Data
3
aircraft records found
N4293K
2000 Raytheon Beechjet 400A, c/n RK-293
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Beechjet 400A Search all Raytheon Beechjet 400A |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | RK-293 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT15D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4293K |
| Mode S (ICAO24) Code | A51FD9 |
| Certification Issued | 2001-01-05 |
| Last Action Taken | 2001-01-05 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2001-02-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CREDIT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N4293K
1983 Piper PA-28RT-201T, c/n 28R-8331023
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28RT-201T Search all Piper PA-28RT-201T |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 28R-8331023 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne Continental TSIO-360-FB |
| Also Registered As |
I-BETT
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4293K |
| Mode S (ICAO24) Code | A51FD9 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1983-07-06 |
Owner
| Owner | Globe Aero Ltd Inc |
| Address |
Lakeland, FL 33803 United States |
N4293K
Riley-Temco D-16 Twin Navion, c/n TTN-10 (NAV-4-1293)
Airframe Info
| Manufacturer | Riley-Temco |
| Model | D-16 Twin Navion Search all Riley-Temco D-16 Twin Navion |
| Construction Number (C/N) | TTN-10 (NAV-4-1293) |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4293K |
| Mode S (ICAO24) Code | A51FD9 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-03-19 |
Owner
| Owner | ,CONDON JOHN K |
| Address |
, ,battle Round, ,W ,98604 |