Aircraft N4337K Data
2
aircraft records found
N4337K
1969 Cessna 150K, c/n 15071583
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150K Search all Cessna 150K |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 15071583 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4337K |
| Mode S (ICAO24) Code | A5319A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-05-09 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-28 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-03-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tower Hill Ln Sandridge, AL49B-H United Kingdom |
| Region | European |
N4337K
Piper PA-32R-301, c/n 32R8413007
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301 Search all Piper PA-32R-301 |
| Construction Number (C/N) | 32R8413007 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4337K |
| Mode S (ICAO24) Code | A5319A |
| Certification Issued | 1984-07-03 |
| Last Action Taken | 1994-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-03-20 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Pasadena, CA 91105 |