Aircraft N4350J Data
3
aircraft records found
N4350J
1982 Air Tractor AT-400A, c/n 400A-0463
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-400A Search all Air Tractor AT-400A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 400A-0463 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4350J |
| Mode S (ICAO24) Code | A53812 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2010-08-30 |
| Air Worthiness Test | 1995-04-03 |
| Last Action Taken | 2010-08-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Brekke Aerial Service Inc |
| Address |
Edmore, ND 58330 United States |
| Region | Great Lakes |
N4350J
1967 Piper PA-28-140, c/n 28-22728
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Search all Piper PA-28-140 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 28-22728 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4350J |
| Mode S (ICAO24) Code | A53812 |
| Certification Issued | 1974-02-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fayetteville, NC 28302 |
| Region | Eastern |
N4350J
Piper PA-28-181 Archer II, c/n 28-8490059
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Archer II Search all Piper PA-28-181 Archer II |
| Construction Number (C/N) | 28-8490059 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M/A4A |
| Also Registered As |
F-GETK
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4350J |
| Mode S (ICAO24) Code | A53812 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |