Aircraft N4361V Data
4
aircraft records found
N4361V
1992 Boeing 737-3B3QC, c/n 26851 l/n 2267
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-3B3QC Search all Boeing 737-3B3QC |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 26851 |
| Line Number (L/N) | 2267 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3C1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4361V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53BF7 |
| Certification Issued | 1992-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WILMINGTON TRUST CO TRUSTEE |
| Address |
Wilmington, DE 19890 |
| Region | Eastern |
N4361V
Vans RV-6A, c/n 20768
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Construction Number (C/N) | 20768 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4361V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53BF7 |
| Certification Issued | 2009-05-01 |
| Last Action Taken | 2009-05-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Diego, CA 92117 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4361V
Boeing 737-3B3, c/n 26851
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-3B3 Search all Boeing 737-3B3 |
| Construction Number (C/N) | 26851 |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4361V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53BF7 |
| Certification Issued | 1992-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WILMINGTON TRUST CO TRUSTEE |
| Address |
Wilmington, DE 19890 |
| Region | Eastern |
N4361V
Piper PA-34-220T, c/n 348433067
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Construction Number (C/N) | 348433067 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4361V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53BF7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |