Aircraft N4369V Data
4
aircraft records found
N4369V
2006 Quicksilver GT 400, c/n GT 2801502
Airframe Info
| Manufacturer | Quicksilver |
| Model | GT 400 Search all Quicksilver GT 400 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | GT 2801502 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 DCDI |
Aircraft
| Registration Number | N4369V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53D0F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-10-10 |
| Air Worthiness Test | 2007-07-19 |
| Last Action Taken | 2006-10-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Paradise, CA 95969 United States |
| Region | Western-Pacific |
User Comments
Admin, 2005-12-24 05:00:00
Cancel Date: 06/09/2004
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
Admin, 2005-12-24 05:00:00
History: 0000 Piper PA-46-310P, Serial Number (c/n) 468408076
Cancel Date: 09/03/1991
Reason for Cancellation: Destroyed
Cancel Date: 09/03/1991
Reason for Cancellation: Destroyed
N4369V
1998 Stephens Akro Laser Z200, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Stephens Akro |
| Model | Laser Z200 Search all Stephens Akro Laser Z200 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
| Also Registered As |
N210LL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4369V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53D0F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-03-18 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-01 |
| Last Action Taken | 2003-03-18 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2004-06-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
West Point, KY 401776932 United States |
N4369V
1948 Cessna 195, c/n 7284
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195 Search all Cessna 195 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 7284 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R-755 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4369V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53D0F |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1954-01-27 |
| Registration Cancel Date | 1959-11-10 |
Owner
| Owner | Bennington and Smith |
| Address |
Apple Valley, California 92307 United States |
N4369V
Piper PA-46-310P, c/n 468408076
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-310P Search all Piper PA-46-310P |
| Construction Number (C/N) | 468408076 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4369V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53D0F |
| Certification Issued | 1985-05-16 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-09-03 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Portland, OR 97201 |