Aircraft N4380K Data
3
aircraft records found
N4380K
1988 Bell 412SP, c/n 33160
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412SP Search all Bell 412SP |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 33160 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3BE Twin-Pac |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4380K |
| Mode S (ICAO24) Code | A54338 |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Bell Textron Corp |
| Address |
, United States |
N4380K
Ryan Navion A, c/n NAV-4-1380
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion A Search all Ryan Navion A |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1380 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4380K |
| Mode S (ICAO24) Code | A54338 |
| Certification Issued | 1970-06-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Greensboro, NC 27405 |
| Region | Eastern |
N4380K
Piper PA-34-220T, c/n 348533007
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Construction Number (C/N) | 348533007 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4380K |
| Mode S (ICAO24) Code | A54338 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |