Aircraft N4386W Data
4
aircraft records found
N4386W
1999 Robinson R44, c/n 0688
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 Search all Robinson R44 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 0688 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4386W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54415 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-09-19 |
| Last Action Taken | 2005-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-03-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER CO |
| Address |
Torrance, CA 905056115 United States |
N4386W
1974 Beech F33A, c/n CE487
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | CE487 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-520-BB |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4386W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54415 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-02-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-05-21 04:00:00
Cancel Date: 03/08/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Australia
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Australia
N4386W
Robinson R44 II, c/n 12847
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 II Search all Robinson R44 II |
| Construction Number (C/N) | 12847 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4386W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54415 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-22 |
| Air Worthiness Test | 2009-07-07 |
| Last Action Taken | 2010-10-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Flying Carter Llc |
| Address |
11120 Ne 2nd St Ste 100 Bellevue, WA 98004 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4386W
Zenair CH-701, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Zenair |
| Model | CH-701 Search all Zenair CH-701 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4386W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54415 |
| Certification Issued | 1992-11-24 |
| Last Action Taken | 1998-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-09-24 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Denver, CO 80202 United States |