Aircraft N4403A Data
2
aircraft records found
N4403A
1980 Cessna 340A, c/n 340A1014
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 340A1014 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor GTSI0-520-F-K |
Aircraft
| Registration Number | N4403A |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D5F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-12-05 |
| Air Worthiness Test | 1980-05-21 |
| Last Action Taken | 2006-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lamm Aviation Lc |
| Address |
Olathe, KS 66061 United States |
| Region | Central |
N4403A
1956 Piper PA-22-150 Tri-Pacer, c/n 22-3730
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-150 Tri-Pacer Search all Piper PA-22-150 Tri-Pacer |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 22-3730 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-A2B |
| Also Registered As |
G-ATXA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4403A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |