Aircraft N4404W Data
3
aircraft records found
N4404W
1973 Beech F33C, c/n CJ-42
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33C Search all Beech F33C |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | CJ-42 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4404W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D96 |
| Certification Issued | 1974-01-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-02-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT FACILITIES INTERNATIONAL INC |
| Address |
Wichita, KS 67218 |
| Region | Central |
N4404W
Rearwin Cloudster 8135, c/n 828
Latest photos of N4404W
Airframe Info
| Manufacturer | Rearwin |
| Model | Cloudster 8135 Search all Rearwin Cloudster 8135 |
| Construction Number (C/N) | 828 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ken Royce 7G radial rated at 120 hp |
Aircraft
| Registration Number | N4404W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D96 |
| Certification Issued | 2002-09-05 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Eagle River, WI 54521 United States |
| Region | Great Lakes |
N4404W
Beech V35B, c/n D10232
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Construction Number (C/N) | D10232 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4404W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D96 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-12-01 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |