Aircraft N440A Data
4
aircraft records found
N440A
1993 British Aerospace BAe.125 Series 800B, c/n 258233
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800B Search all British Aerospace BAe.125 Series 800B |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 258233 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TFE731-5R-1H |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N440A |
| Mode S (ICAO24) Code | A54A9D |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-12-02 |
Owner
| Owner | Sequoia Aviation Llc |
| Address |
Waterford, Michigan 48327 United States |
N440A
1951 Martin 404, c/n 14109
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 14109 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-CB16 Double Wasp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N440A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1951-10-00 |
| Registration Cancel Date | 1962-09-00 |
Owner
| Owner | Eastern Air Lines |
| Address |
Miami, Florida United States |
N440A
Rutan Long-EZ, c/n 1 (N440A)
Airframe Info
| Manufacturer | Rutan |
| Model | Long-EZ Search all Rutan Long-EZ |
| Construction Number (C/N) | 1 (N440A) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N440A |
| Mode S (ICAO24) Code | A54A9D |
| Last Action Taken | 1983-07-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-04-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N440A
Beech 200, c/n BB-66
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Search all Beech 200 |
| Construction Number (C/N) | BB-66 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N440A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Armco Steel Corporation |
| Address |
Middletown, Ohio United States |