Aircraft N441A Data
3
aircraft records found
N441A
1978 Cessna 441, c/n 441-0094
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 441 Search all Cessna 441 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 441-0094 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N441A |
| Mode S (ICAO24) Code | A54E54 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-28 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-08 |
| Last Action Taken | 2011-01-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hog Air Llc |
| Address |
Seymour, WI 54165 United States |
| Region | Great Lakes |
N441A
1968 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5123
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 5123 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N441A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N441A
Cessna 310R, c/n 310R1206
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310R Search all Cessna 310R |
| Construction Number (C/N) | 310R1206 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N441A |
| Mode S (ICAO24) Code | A54E54 |
| Certification Issued | 1997-09-12 |
| Last Action Taken | 1997-09-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-09-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MAINE AVIATION SALES INC |
| Address |
Portland, ME 041021925 United States |