Aircraft N4423A Data
2
aircraft records found
N4423A
1970 Beech 58, c/n TH-28
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | TH-28 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4423A |
| Mode S (ICAO24) Code | A554CD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-20 |
| Air Worthiness Test | 1970-04-03 |
| Last Action Taken | 2011-04-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Genesis Aviation Enterprises Inc |
| Address |
Naples, FL 34119 United States |
| Region | Southern |
N4423A
1956 Piper PA-22-150 Tri-Pacer, c/n 22-3752
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-150 Tri-Pacer Search all Piper PA-22-150 Tri-Pacer |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 22-3752 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-A2A |
| Also Registered As |
G-AVDV
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4423A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |