Aircraft N4482V Data
3
aircraft records found
N4482V
1948 Beech 35, c/n D-1301
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | D-1301 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental E-185-1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4482V |
| Mode S (ICAO24) Code | A56B07 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1974-05-02 |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
Greely, CO 80631 United States |
N4482V
Robinson R44 II, c/n 13171
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 II Search all Robinson R44 II |
| Construction Number (C/N) | 13171 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4482V |
| Mode S (ICAO24) Code | A56B07 |
| Last Action Taken | 2011-10-25 |
| Current Status | In Question |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hangar 4 Bethany, OK 73008 United States |
| Region | Southwestern |
N4482V
Patrick Manfred AMPHIBIAN, c/n 63
Airframe Info
| Manufacturer | Patrick Manfred |
| Model | AMPHIBIAN Search all Patrick Manfred AMPHIBIAN |
| Construction Number (C/N) | 63 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4482V |
| Mode S (ICAO24) Code | A56B07 |
| Certification Issued | 1995-10-27 |
| Last Action Taken | 2001-11-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-01-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chicago, IL 606011505 United States |