Aircraft N4483W Data
3
aircraft records found
N4483W
2001 Raytheon Beechjet 400A, c/n RK-313
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Beechjet 400A Search all Raytheon Beechjet 400A |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | RK-313 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4483W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | WFNB |
| Address |
, United States |
N4483W
1974 Beech V35B, c/n D-9616
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | D-9616 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4483W |
| Mode S (ICAO24) Code | A56B2B |
| Certification Issued | 1974-05-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-06-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AERO EXPORT INTERNATIONAL INC |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33315 |
| Region | Southern |
N4483W
Teratorn TIERRA II, c/n 001865
Airframe Info
| Manufacturer | Teratorn |
| Model | TIERRA II Search all Teratorn TIERRA II |
| Construction Number (C/N) | 001865 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4483W |
| Mode S (ICAO24) Code | A56B2B |
| Certification Issued | 1983-11-01 |
| Last Action Taken | 1996-01-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-03-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brownsville, PA 15417 United States |