Aircraft N448W Data
2
aircraft records found
N448W
1978 Rockwell International NA-265-80 Sabreliner, c/n 380-63
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | NA-265-80 Sabreliner Search all Rockwell International NA-265-80 Sabreliner |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 380-63 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700-2D-2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N448W |
| Mode S (ICAO24) Code | A56A49 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-03-30 |
| Air Worthiness Test | 2000-04-14 |
| Last Action Taken | 2006-04-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Platina Investment Corp |
| Address |
Oklahoma City, OK 73143 United States |
| Region | Southwestern |
N448W
Cessna 340A, c/n 340A0759
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Construction Number (C/N) | 340A0759 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N448W |
| Mode S (ICAO24) Code | A56A49 |
| Certification Issued | 1994-08-02 |
| Last Action Taken | 1994-08-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-12-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MEISNER AIRCRAFT INC |
| Address |
Lake In The Hills, IL 60102 United States |