Aircraft N44V Data
3
aircraft records found
N44V
1943 Douglas DC-3 (C-47A-40-DL), c/n 9914
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3 (C-47A-40-DL) Search all Douglas DC-3 (C-47A-40-DL) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 9914 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N44V |
| Mode S (ICAO24) Code | A54A1F |
| Certification Issued | 1961-10-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1961-11-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CHARLOTTE AIRCRAFT CORP |
| Address |
Charlotte, NC 28299 |
| Region | Eastern |
N44V
1942 Douglas DC-3, c/n 4545
Latest photos of N44V
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3 Search all Douglas DC-3 |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 4545 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830-92 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N44V |
| Mode S (ICAO24) Code | A54A1F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-08-23 |
| Air Worthiness Test | 1987-03-02 |
| Last Action Taken | 2006-05-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Carolinas Historic Aviation Commission |
| Address |
Charlotte, NC 28208 United States |
| Region | Eastern |
N44V
1930 Granville Brothers Model A, c/n P-7
Airframe Info
| Manufacturer | Granville Brothers |
| Model | Model A Search all Granville Brothers Model A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | P-7 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N44V |
| Mode S (ICAO24) Code | A54A1F |
| Certification Issued | 1941-11-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1948-04-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HACKETTSTOWN FLYERS INC |
| Address |
Hackettstown, NJ 07840 |
| Region | Eastern |