Aircraft N4518V Data
2
aircraft records found
N4518V
1984 Mayfield Alec C QUICKSILVER MX II, c/n 1645
Airframe Info
| Manufacturer | Mayfield Alec C |
| Model | QUICKSILVER MX II Search all Mayfield Alec C QUICKSILVER MX II |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 1645 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N4518V |
| Mode S (ICAO24) Code | A57957 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1984-02-16 |
| Last Action Taken | 1986-12-22 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Houston, TX 77072 United States |
| Region | Southwestern |
N4518V
1978 Gulfstream American AA-5B, c/n AA5B-1047
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | AA-5B Search all Gulfstream American AA-5B |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | AA5B-1047 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4K |
| Also Registered As |
G-BIBT
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4518V |
| Mode S (ICAO24) Code | A57957 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1980-09-05 |
Owner
| Owner | Memphis Aircraft Sales Inc |
| Address |
Memphis, TN 38130 United States |