Aircraft N4524W Data
2
aircraft records found
N4524W
1979 Gulfstream American Corp AA-5B, c/n AA5B1109
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American Corp |
| Model | AA-5B Search all Gulfstream American Corp AA-5B |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | AA5B1109 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4524W |
| Mode S (ICAO24) Code | A57C83 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-07-19 |
| Air Worthiness Test | 1979-03-02 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Gainesville, FL 32605 United States |
| Region | Southern |
N4524W
1968 Boeing 737-247, c/n 20128
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-247 Search all Boeing 737-247 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 20128 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4524W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |