Aircraft N4545A Data
2
aircraft records found
N4545A
1979 Grumman American AA-5B, c/n AA5B1241
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman American |
| Model | AA-5B Search all Grumman American AA-5B |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | AA5B1241 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4545A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58400 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-05-17 |
| Air Worthiness Test | 1979-11-28 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tiger Aviation Inc |
| Address |
Lake Charles, LA 70601 United States |
| Region | Southwestern |
N4545A
1956 Piper PA-22-150 Caribbean, c/n 22-3854
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-150 Caribbean Search all Piper PA-22-150 Caribbean |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 22-3854 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-A2A |
| Also Registered As |
G-APXT
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4545A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |