Aircraft N455V Data
3
aircraft records found
N455V
1955 Sikorsky S-55B, c/n 55-651
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-55B Search all Sikorsky S-55B |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 55-651 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N455V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5868A |
| Certification Issued | 1974-03-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-05-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N455V
1952 Canadian Car & Foundry T-6H Harvard Mk.4M, c/n CCF4-464
Airframe Info
| Manufacturer | Canadian Car & Foundry |
| Model | T-6H Harvard Mk.4M Search all Canadian Car & Foundry T-6H Harvard Mk.4M |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | CCF4-464 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1340-AN-1 Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N455V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5868A |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-01-16 |
| Air Worthiness Test | 2002-01-23 |
| Last Action Taken | 2005-03-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-03-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | REAL AERO INC TRUSTEE |
| Address |
Wilmington, DE 198081645 United States |
N455V
1930 American Eagle 230, c/n 1014
Airframe Info
| Manufacturer | American Eagle |
| Model | 230 Search all American Eagle 230 |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 1014 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N455V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5868A |
| Certification Issued | 1939-04-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1940-06-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Huntington, NY 11743 |
| Region | Eastern |