Aircraft N456A Data
3
aircraft records found
N456A
2001 Lancair IV-P, c/n LIV-400
Latest photos of N456A
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | IV-P Search all Lancair IV-P |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | LIV-400 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N456A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58866 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-11-13 |
| Air Worthiness Test | 2001-10-10 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Air And Shore Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N456A
1952 Martin 404, c/n 14147
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 14147 |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N456A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58866 |
| Certification Issued | 1970-06-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1972-02-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JACK RICHARDSAIRCRAFT CO INC |
| Address |
Oklahoma City, OK 73116 |
| Region | Southwestern |
N456A
Bell 206B, c/n 933
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 933 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N456A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58866 |
| Certification Issued | 1996-04-08 |
| Last Action Taken | 1996-04-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-07-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Austin, TX 787491633 United States |