Aircraft N4571A Data
3
aircraft records found
N4571A
1983 Boeing 737-2E7, c/n 22876
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2E7 Search all Boeing 737-2E7 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 22876 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-17A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4571A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58E99 |
| Certification Issued | 1982-12-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-03-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOEING INTERNATIONAL SALES CORP |
| Address |
Seattle, WA 98124 |
| Region | Northwest Mountain |
N4571A
1982 Cessna 182R, c/n 18268134
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182R Search all Cessna 182R |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 18268134 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-continental Motors O-470 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4571A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58E99 |
| Certification Issued | 1983-11-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1984-04-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | OPEX AVIATION INC |
| Address |
Santa Paula, CA 93060 |
| Region | Western-Pacific |
N4571A
1982 Boeing 737-2E7, c/n 22876
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2E7 Search all Boeing 737-2E7 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22876 |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4571A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58E99 |
| Certification Issued | 1982-12-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-03-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOEING INTERNATIONAL SALES CORP |
| Address |
Seattle, WA 98124 |
| Region | Northwest Mountain |