Aircraft N4583A Data
2
aircraft records found
N4583A
1956 Piper PA-18A 150, c/n 18-4889
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18A 150 Search all Piper PA-18A 150 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 18-4889 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4583A |
| Mode S (ICAO24) Code | A59296 |
| Certification Issued | 1961-03-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-02-09 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Rantoul, KS 67201 |
| Region | Central |
N4583A
Consolidated Vultee PBY-5A Catalina, c/n 46.852
Latest photos of N4583A
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | PBY-5A Catalina Search all Consolidated Vultee PBY-5A Catalina |
| Construction Number (C/N) | 46.852 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4583A |
| Mode S (ICAO24) Code | A59296 |
| Certification Issued | 1983-12-23 |
| Last Action Taken | 1991-03-30 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Long Beach, CA 90806 United States |
| Region | Western-Pacific |
User Comments
Peter Nicholson, 2011-03-29 15:24:42
This PBY-5A Bu. 46582 is currently on display at Naval Air Station Jacksonville, Florida.