Aircraft N45K Data
3
aircraft records found
N45K
1972 Lockheed L-1329 JetStar 8, c/n 5151
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 8 Search all Lockheed L-1329 JetStar 8 |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 5151 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N45K |
| Mode S (ICAO24) Code | A570A4 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-26 |
Owner
| Owner | Koppers Company Incorporated |
| Address |
, |
N45K
Wittman W-8 Tailwind, c/n 578
Airframe Info
| Manufacturer | Wittman |
| Model | W-8 Tailwind Search all Wittman W-8 Tailwind |
| Construction Number (C/N) | 578 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N45K |
| Mode S (ICAO24) Code | A570A4 |
| Certification Issued | 1996-11-19 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Centerburg, OH 43011 United States |
| Region | Great Lakes |
N45K
Cessna 175, c/n 55658
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 175 Search all Cessna 175 |
| Construction Number (C/N) | 55658 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N45K |
| Mode S (ICAO24) Code | A570A4 |
| Certification Issued | 1992-07-27 |
| Last Action Taken | 1995-08-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-09-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Centerburg, OH 430110788 United States |