Aircraft N4619V Data
2
aircraft records found
N4619V
1977 Varga 2150A, c/n VAC-84-77
Airframe Info
| Manufacturer | Varga |
| Model | 2150A Search all Varga 2150A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | VAC-84-77 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4619V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A0F9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1981-05-05 |
| Air Worthiness Test | 1977-09-27 |
| Last Action Taken | 2006-04-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Haiku, HI 96708 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4619V
1949 Boeing PT-13D, c/n 75-5850
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | PT-13D Search all Boeing PT-13D |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 75-5850 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4619V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A0F9 |
| Certification Issued | 1949-10-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1955-10-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pendleton, OR 97801 |
| Region | Northwest Mountain |