Aircraft N4677V Data
3
aircraft records found
N4677V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0224
Latest photos of N4677V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0224 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&GO-145C SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4677V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5B6FD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-18 |
| Air Worthiness Test | 1994-12-02 |
| Last Action Taken | 2008-07-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ameriflyers Of Florida Llc |
| Address |
Addison, TX 75001 United States |
| Region | Southwestern |
N4677V
North American F-51D, c/n 44-84810
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | F-51D Search all North American F-51D |
| Construction Number (C/N) | 44-84810 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4677V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5B6FD |
| Certification Issued | 1954-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1954-10-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AERONAUTICS CORP |
| Address |
Burbank, CA 91501 |
| Region | Western-Pacific |
N4677V
Cessna 172RG, c/n 172RG0364
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0364 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4677V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5B6FD |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |