Aircraft N46K Data
2
aircraft records found
N46K
1969 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5145
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 5145 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N46K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N46K
Bird BK, c/n 1025
Airframe Info
| Manufacturer | Bird |
| Model | BK Search all Bird BK |
| Construction Number (C/N) | 1025 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N46K |
| Mode S (ICAO24) Code | A59823 |
| Certification Issued | 2007-01-09 |
| Last Action Taken | 2007-01-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Hudson, OH 44236 United States |
| Region | Great Lakes |