Aircraft N470A Data
3
aircraft records found
N470A
2013 Piper PA-28-181, c/n 28-43742
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 28-43742 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M |
Aircraft
| Registration Number | N470A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C11A |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | Archer Aircraft Llc |
| Address |
Wilmington, Delaware 19808 United States |
N470A
1978 Cessna 402C Businessliner, c/n 402C0004
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402C Businessliner Search all Cessna 402C Businessliner |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 402C0004 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-520-VB |
| Also Registered As |
HK-4629
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N470A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C11A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-12-19 |
| Air Worthiness Test | 2001-01-22 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-05-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Umi International Inc |
| Address |
1209 Orange Street Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N470A
Cessna 402C, c/n 402C0283
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402C Search all Cessna 402C |
| Construction Number (C/N) | 402C0283 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N470A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C11A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |