Aircraft N473K Data
2
aircraft records found
N473K
2009 Dassault Falcon 7X, c/n 56
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 7X Search all Dassault Falcon 7X |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 56 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW307A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N473K |
| Mode S (ICAO24) Code | A5CD20 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-12-06 |
Owner
| Owner | Live Rd Air Llc |
| Address |
Paradise Valley, Arizona 85253 United States |
N473K
2008 Dassault Falcon 2000DX, c/n 603
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000DX Search all Dassault Falcon 2000DX |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 603 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW308C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N473K |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-02-08 |
Owner
| Owner | Live Rd Air LLC |
| Address |
, United States |