Aircraft N474PC Data
2
aircraft records found
N474PC
2002 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0087
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0087 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-1A |
Aircraft
| Registration Number | N474PC |
| Mode S (ICAO24) Code | A5D13E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-09-06 |
| Air Worthiness Test | 2002-06-26 |
| Last Action Taken | 2008-10-28 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pio-trans Inc |
| Address |
Raleigh, NC 27603 |
| Region | Eastern |
N474PC
2002 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0087
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0087 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N474PC |
| Mode S (ICAO24) Code | A5D13E |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-11-14 |
| Registration Cancel Date | 2018-08-25 |
Owner
| Owner | Optetime Llc |
| Address |
Gainesville, Florida 32653 United States |