Aircraft N480EN Data
4
aircraft records found
N480EN
2025 Enstrom 480B, c/n 5259
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | 480B Search all Enstrom 480B |
| Year built | 2025 |
| Construction Number (C/N) | 5259 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-C20W |
Aircraft
| Registration Number | N480EN |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N480EN
2006 Enstrom 480B, c/n 5095
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | 480B Search all Enstrom 480B |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 5095 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-C20W |
| Also Registered As |
N480TM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N480EN |
| Mode S (ICAO24) Code | A5E90A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-12 |
| Air Worthiness Test | 2006-06-07 |
| Last Action Taken | 2010-10-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Saberair Llc |
| Address |
Englewood, CO 80112 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N480EN
1994 Enstrom 480, c/n 5002
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | 480 Search all Enstrom 480 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 5002 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20W |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N480EN |
| Mode S (ICAO24) Code | A5E90A |
| Last Action Taken | 1994-01-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N480EN
Enstrom 480, c/n 5043
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | 480 Search all Enstrom 480 |
| Construction Number (C/N) | 5043 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20W |
| Also Registered As |
XB-AXP
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N480EN |
| Mode S (ICAO24) Code | A5E90A |
| Certification Issued | 2000-10-03 |
| Last Action Taken | 2000-10-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-08-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ENSTROM HELICOPTER CORP |
| Address |
Menominee, MI 498583515 United States |