Aircraft N4820A Data
2
aircraft records found
N4820A
1997 Cessna 750 Citation X, c/n 750-0014
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 750 Citation X Search all Cessna 750 Citation X |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 750-0014 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allison AE 3007A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4820A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4820A
1978 Cessna 414A, c/n 414A0201
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 414A0201 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4820A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5F260 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-24 |
| Air Worthiness Test | 1978-10-17 |
| Last Action Taken | 2007-08-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Guaynabo, PR 00969 |
| Region | Southern |