Aircraft N484W Data
3
aircraft records found
N484W
2000 Preceptor N-3 Super Pup, c/n JAW 1
Airframe Info
| Manufacturer | Preceptor |
| Model | N-3 Super Pup Search all Preceptor N-3 Super Pup |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | JAW 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N484W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5F969 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-05-05 |
| Air Worthiness Test | 2000-10-31 |
| Last Action Taken | 2008-05-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
West Columbia, SC 29172 United States |
| Region | Southern |
N484W
1977 Hawker Siddeley HS.125 Series 600B, c/n 256063
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 600B Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 600B |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 256063 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 601 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N484W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N484W
Stearman 4-C Junior Speedmail, c/n 4032
Airframe Info
| Manufacturer | Stearman |
| Model | 4-C Junior Speedmail Search all Stearman 4-C Junior Speedmail |
| Construction Number (C/N) | 4032 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N484W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5F969 |
| Certification Issued | 1949-06-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CARBERRY CROP DUSTERS INC |
| Address |
Fresno, CA 93650 |
| Region | Western-Pacific |