Aircraft N487A Data
3
aircraft records found
N487A
1969 Nord 262A, c/n 54
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 262A Search all Nord 262A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 54 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Bastan VI |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N487A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-03-00 |
| Registration Cancel Date | 1981-10-00 |
Owner
| Owner | Altair Airlines |
| Address |
Philadelphia, Pennsylvania 19153 United States |
N487A
1952 Martin 404, c/n 14235
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 14235 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney 2400 hp R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N487A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Eastern Air Lines |
| Address |
New York City, New York 10020 United States |
N487A
Kehoe Frank J GYROPLANE, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Kehoe Frank J |
| Model | GYROPLANE Search all Kehoe Frank J GYROPLANE |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N487A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6029A |
| Certification Issued | 1987-05-11 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Roselle, IL 60172 |