Aircraft N48A Data
1
aircraft record found
N48A
1976 Beechcraft C-12A (King Air 200), c/n BC-12
Latest photos of N48A
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | C-12A (King Air 200) Search all Beechcraft C-12A (King Air 200) |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | BC-12 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N48A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5E640 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-13 |
| Air Worthiness Test | 2010-01-17 |
| Last Action Taken | 2011-04-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |