Aircraft N4902W Data
2
aircraft records found
N4902W
1970 Boeing 737-210C, c/n 20440
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-210C Search all Boeing 737-210C |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 20440 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4902W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1970-05-15 |
Owner
| Owner | Wien Air Alaska |
| Address |
, United States |
N4902W
Clipper Wilmersdorf
1970 Boeing 737-210C, c/n 20440
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-210C Search all Boeing 737-210C |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 20440 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4902W |
| Alternative Code/Name | Clipper Wilmersdorf |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1982-05-25 |
Owner
| Owner | Pan American World Airways |
| Address |
New York City, New York 10017 United States |