Aircraft N4954W Data
2
aircraft records found
N4954W
1977 Rockwell Commander 114, c/n 14274
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | Commander 114 Search all Rockwell Commander 114 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 14274 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-T4B5D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4954W |
| Mode S (ICAO24) Code | A625A4 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1979-04-24 |
Owner
| Owner | Ayers Corp |
| Address |
Albany, GA 31706 United States |
N4954W
1969 Beech 99A, c/n U-82
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Search all Beech 99A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | U-82 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4954W |
| Mode S (ICAO24) Code | A625A4 |
| Certification Issued | 1980-10-21 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | METHOW AVIATION INC |
| Address |
Everett, WA 98204 |