Aircraft N4961V Data
3
aircraft records found
N4961V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0429
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0429 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4961V |
| Mode S (ICAO24) Code | A628F1 |
| Certification Issued | 1980-05-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-08-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Brussels National Airport Zaventem, Belgium |
N4961V
Cessna 337G, c/n 33701588
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 337G Search all Cessna 337G |
| Construction Number (C/N) | 33701588 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4961V |
| Mode S (ICAO24) Code | A628F1 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-09 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N4961V
Consolidated Vultee L-13A, c/n 47-322
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | L-13A Search all Consolidated Vultee L-13A |
| Construction Number (C/N) | 47-322 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4961V |
| Mode S (ICAO24) Code | A628F1 |
| Certification Issued | 1966-02-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-07-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New York, NY 10021 |
| Region | Eastern |