Aircraft N4962V Data
2
aircraft records found
N4962V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0430
Latest photos of N4962V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0430 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4962V |
| Mode S (ICAO24) Code | A62914 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-25 |
| Air Worthiness Test | 1980-03-31 |
| Last Action Taken | 2011-08-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aircraft Guaranty Corp Trustee |
| Address |
Onalaska, TX 77360 United States |
| Region | Southwestern |
N4962V
Fairchild C-82A Packet, c/n 10137 (45-57767)
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-82A Packet Search all Fairchild C-82A Packet |
| Construction Number (C/N) | 10137 (45-57767) |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4962V |
| Mode S (ICAO24) Code | A62914 |
| Certification Issued | 1956-01-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1958-03-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MONTGOMERY CONSTRUCTION CO |
| Address |
Grove City, PA 16127 |
| Region | Eastern |