Aircraft N4995V Data
2
aircraft records found
N4995V
1948 Grumman F8F-2 (G58), c/n D.1088
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | F8F-2 (G58) Search all Grumman F8F-2 (G58) |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | D.1088 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-34W |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4995V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4995V
Mooney M20E Super 21, c/n 519
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20E Super 21 Search all Mooney M20E Super 21 |
| Construction Number (C/N) | 519 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4995V |
| Mode S (ICAO24) Code | A634A2 |
| Last Action Taken | 2000-11-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-08-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
None, OK 73125 United States |