Aircraft N49K Data
2
aircraft records found
N49K
1976 Beech C-12C Huron, c/n BD-26
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C-12C Huron Search all Beech C-12C Huron |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | BD-26 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
76-0169
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N49K |
| Mode S (ICAO24) Code | A60EA0 |
| Certification Issued | 2001-09-07 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Aviation Group Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N49K
1960 Beech G18S, c/n BA-519
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | G18S Search all Beech G18S |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | BA-519 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N49K |
| Mode S (ICAO24) Code | A60EA0 |
| Certification Issued | 1995-02-23 |
| Last Action Taken | 1995-02-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-06-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | K AND K AIRCRAFT INC |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 |
User Comments
Mike Livieri, 2012-12-07 03:16:33
49K was used by the Freedom Flyers Parachute Team for several years during the early 1980's. It flew a team of 10-12 skydivers over airshows in the upper midwest including the Eua Clarie, Cambridge, Kansas, International Falls, and Oshkosh Air Shows. I personnally have nearley 100 skydives from this aircraft.