Aircraft N4TS Data
5
aircraft records found
N4TS
2018 Cub Crafters CC11-160, c/n CC11-00425
Airframe Info
| Manufacturer | Cub Crafters |
| Model | CC11-160 Search all Cub Crafters CC11-160 |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | CC11-00425 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Titan OX-340CC |
Aircraft
| Registration Number | N4TS |
| Mode S (ICAO24) Code | 51124651 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4TS
2003 Pilatus PC-12/45, c/n 509
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-12/45 Search all Pilatus PC-12/45 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 509 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
N842WC
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4TS |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A9A9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-28 |
| Air Worthiness Test | 2003-08-25 |
| Last Action Taken | 2006-12-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | First Virtual Air Llc |
| Address |
Wolf Creek, MT 59648 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4TS
1972 Beech C90 King Air, c/n LJ-541
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | LJ-541 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N4TS |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A9A9 |
| Current Status | Written off October 24, 1983 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N4TS
1972 Hawker Siddeley HS.125 Series 600A, c/n 256004
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 600A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 600A |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 256004 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 601-22 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4TS |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4TS
Cassutt IIM, c/n SC1
Airframe Info
| Manufacturer | Cassutt |
| Model | IIM Search all Cassutt IIM |
| Construction Number (C/N) | SC1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4TS |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A9A9 |
| Certification Issued | 1991-01-29 |
| Last Action Taken | 1991-01-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-02-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Raymore, MO 64083 |