Aircraft N5004V Data
2
aircraft records found
N5004V
1996 Air Tractor AT-502B, c/n 502B-0400
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor AT-502B |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 502B-0400 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5004V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63CE8 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-06-18 |
| Air Worthiness Test | 1997-01-22 |
| Last Action Taken | 2011-06-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tim Whitfield Aviation Inc |
| Address |
Fairfield, NC 27826 United States |
| Region | Eastern |
N5004V
Boeing A75N1(PT17), c/n 75-7462
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | A75N1(PT17) Search all Boeing A75N1(PT17) |
| Construction Number (C/N) | 75-7462 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5004V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63CE8 |
| Last Action Taken | 1987-10-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-12-31 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oakey, |