Aircraft N5009K Data
2
aircraft records found
N5009K
1985 Nanchang CJ-6A, c/n 4132021
Latest photos of N5009K
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | CJ-6A Search all Nanchang CJ-6A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 4132021 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N5009K |
| Mode S (ICAO24) Code | A63D8D |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-12-05 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-03 |
| Last Action Taken | 2008-10-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sausalito, CA 94965 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5009K
1978 Bell 212, c/n 30885
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 212 Search all Bell 212 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 30885 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
EP-HTN
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5009K |
| Mode S (ICAO24) Code | A63D8D |
| Certification Issued | 1978-08-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1978-10-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER COMPANY |
| Address |
Po Box 482 Fort Worth, TX 76101 |
| Region | Southwestern |